Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podmínky osvojení zvířete

 

 

Každý budoucí majitel by měl počítat s tím, že podle našeho právního řádu není po dobu 1/2 roku majitelem psa či kočky. V útulku bude seznámen s tím, že pokud se do 1/2 roku od nálezu zvířete přihlásí jeho původní majitel, je povinen mu zvíře vrátit. V takovém případě má nárok na úhradu vzniklých nákladů tímto původním majitelem. Tyto případy se však stávají jen ojediněle, zde se to ještě nikdy nestalo - dospělá zvířata mohou být vydána ze stanice novému osvojiteli nejdříve za 7 dnů od nálezu a do té doby se původní majitel, který má o svého zatoulaného mazlíčka, hlídače nebo kamaráda zájem a hledá ho, většinou přihlásí. Většina zvířat je v domově mnohem déle než půl roku a právní nárok majitele na zvíře již dávno vypršel.

 

 

Zvířata nejsou předávána nezletilým a nesvéprávným osobám. Každý kdo si chce osvojit psa nebo kočku z útulku, musí mít s sebou průkaz totožnosti. Bude sepsána smlouva "O převzetí psa (zvířete) do vlastní péče".

U psa ze stanice nelze přesně určit plemeno, věk a povahu, u štěňat nelze zaručit, do jaké velikosti dorostou a jaký bude jejich vzhled v dospělosti.

Pes nezačne poslouchat hned druhý den po převzetí, je tedy nutné mít s ním trpělivost a pomoci mu překonat strach z nového prostředí.

V prvních dnech je třeba se vyvarovat situací, které by daly zvířeti příležitost k útěku.