Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oskar - Makak kápový (Macaca radiata)

V útulku žije už 9 let a není k adopci.

Do naší republiky byl nelegálně propašovaný. Jeho první majitelé byli manželé z Boskovic s malými dětmi. Oskar byl živá hračka pro děti. Po třech měsících je přestal bavit, a tak ho prodali starému pánovi, který ho dal do ptačí klece a chodil se na něj dívat. Oskar měl v kleci málo pohybu, zakrněl a špatně se vyvíjel. Po roce ho majitel i s klecí odnesl do zverimexu v Brně. Tam ho dali za výlohu a v největších vedrech toho roku žil Oskar za sklem. Trpěl horkem a žízní.

Na upozornění dětí ze ZŠ na Mendlově náměstí v Brně si pro něj přijela paní Lišková. Odvezla ho k sobě do domova pro opuštěná zvířata a spolu s MVDr. Pospíšilem ho vyléčila. Oskárek měl v té době oboustranný zápal plic, zánět pohrudnice, trpěl poruchami trávení a byl silně napaden parazity. Léky pro Oskara nebyly v té době k sehnání, nakonec se je podařilo sehnat v Německu.

Oskar žere jakékoliv ovoce a zeleninu. Miluje jahody, maliny a tisové šištičky. Pohybuje se volně v domě, na dvorku i v jeho okolí. Nikde se netoulá, drží se v okolí domu. Občas dostane chuť na něco sladkého. Pak si najde vosí hnízdo a vybere z něho larvy.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

20.02.2009: Bohužel Oskar i přes maximalní péči paní Liškové i dostupne mediciny umřel pravděpodně na chronické problémy se zažívacím traktem.